ورق شیروانی یکی از عوامل مهم در بیشتر پروژه‌های ساخت و ساز است. همانگونه که در طول سال‌ها معماری و ساخت ساختمان‌ها تغییر کرده، سقف‌ خانه‌ها نیز از سقف‌های کاهگلی به سقف‌های مدرن تغییر کرده است. با وجود گزینه‌های بسیار برای سقف‌های شیروانی احتمالا انتخاب برای شما کمی سخت شده است. در این مقاله سعی کردیم به بیشتر سوالات شما درباره‌ی ورق شیروانی پاسخ بدهیم.

تاریخچه ورق شیروانی گالوانیزه

ورق‌های سقف شیروانی که امروزه از ورق‌های گالوانیزه تولید می‌شوند در گذشته از عنصر شیمیایی به نام مس ساخته می‌شدند. در قرن سوم از این نوع ورق که از جنس مس بود در سریلانکا برای سقف‌های شیروانی استفاده می‌شد. اولین استفاده از آن هم سقف معبد Lovamahapaya بود. تا قرن ‌ها بعد مس یکی از ثابت‌ترین عناصر در معماری ساختمان‌ها بود.

سقف کلیسای St. Mary’s Cathedral جتی بعد از جنگ جهانی دوم پایدار ماند. در مهم‌ترین قلعه‌ها نیز از این محصول برای سقف‌های شیروانی استفاده شده بود. با گذشت زمان عناصر تشکیل دهنده‌ی این ورق‌ها تغییر پیدا کرد.

انواع ورق شیروانی

ورق‌های سقف دارای انواع مختلف از نظر جنس، رنگ، ابعاد و فرمینگ می‌باشند. این ویژگی‌ها تاثیر بسیار زیادی روی قیمت، کاربرد و دوان این محصول دارد. برخی از انواع این محصول عبارتند از:

از نظر جنس

ورق گالوانیزه شیروانی از پرکاربردترین و پرطرفداترین جنس ورق‌های سقف است. اما این محصول در جنس‌های مختلفی تولید و توزیع می‌شود. که هر کدام از نظر کیفیت و کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند.

 • جنس مس:

این جنس مواد ورق بسیار بادوام، بسیار نرم و با دمای ذوب پایین هستند. سقف‌های مسی از سال‌های بسیار دور مورد استفاده قرار می‌‌گرفتند.مس یک فلز بسیار پایدار است که در شرایط ایده آل می تواند بیش از 200 سال عمر کند. این جنس سقف‌ 100% قابل بازیافت هستند و گزینه‌ی بسیار مناسبی برای دوست دارارن محیط زیست به حساب می‌آیند. البته در ایران از این جنس ورق استفاده‌ی چندانی نمی‌کنند.

از مزایای این ورق کم صدا بودن آن هنگام برخورد تگرگ و باران است ولی گاهی اوقات نرم بودن این جنس ورق معایبی هم دارد. برای مثال هنگام باراش تگرگ در صورت شدید بودن آن، امکان فرو رفتگی این محصول بالاست. این ویژگی باعث از بین رفتن زیبایی سقف شما می‌شود. دیگ عیب آن، بالا بودن قیمت این محصول است.

 • جنس آلومینیوم:

ورق آلومینومی شیروانی

این جنس ورق یکی از پرطرفدارترین‌های می‌باشد. ورق آلومینیومی بسیار بادوام در برابر خوردگی است و همچنین طول عمر بالایی هم دارد.سقف های فلزی آلومینیومی بیشتر برای استفاده در آب و هوای ساحلی بسیار توصیه می‌شوند و دلیل آن هم مقاومت بالای آلومینیوم در برابر خوردگی نمک در مقایسه با سایر انواع سقف های فلزی است. از معایب آن بالا بودن قیمت و نازک بودن ضخامت این جنس ورق است.

 • جنس روی:

مزایای روی ترکیبی از آلومینیوم و مس است زیرا این ورق بسیار پایدار، مقاوم در برابر خوردگی و دارای پایین ترین نقطه ذوب است. این فلز به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد بسیار انعطاف پذیر است و به راحتی شکل می‌گیرد به همین دلیل انتخاب مناسبی برای کسانی است که کارهای خمکاری دارند.

نقطه ذوب پایین به این معنی است که انجام فرایند بر روی آن برای استفاده به عنوان یک مصالح ساختمانی به ¼ انرژی لازم برای انجام فرایند روی فولاد یا مس نیاز دارد. ورق از جنس روی 100٪ قابل بازیافت است. این جنس محصول معمولا قیمتی مانند مس دارد و ارزان نیست. اگر می‌خواهین از این جنس محصول استفاده کنید حتما نوع رنگی آن را خریداری کنید تا پروژه‌ی شما ظاهر زیباتری بگیرد.

 • فولادی:

فولاد آلیاژی است که از آهن و سایر عناصر ساخته می‌شود. به دلیل قیمت پایین‌تری که نسبت به دیگر ورق‌ها دارد، متقاضی بیشتری هم در ایران دارد. البته قیمت پایین این محصول به معنای بی‌کیفیت بودن آن نیست. ورق گالوانیزه شیروانی بسیار با کیفیت است. این محصول بسیار با دوام و پایدار در برابر انواع شرایط آب و هوایی است. از ویژگی‌های خوب این محصول در دسترس بودن آن است. فولاد به دلیل ارزانتر بودن نسبت به بقیه جنس‌های ورق، بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است.

 • ورق گالوانیزه:

این ورق از جنس آهن است که توسط یک لایه فلز روی که به دوام استحکام ورق در برابر شرایط محیطی کمک می‌کند پوشانده شده است. ورق‌های گالوانیزه از محصولاتی هستند که در صنایع مختلف کاربرد دارند. این محصول به دلیل پوششی که دارد بسیار مستحکم و پایدار و درعین حال انعطاف پذیر است.

ورق گالوانیزه در ابعاد استاندارد 1000×2000 و 1250×25000 میلیمتر تولید می‌شوند.

از نطر فرمینگ

ورق گالوانیزه شیروانیبه دلیل استحکام و انعطاف بالایی که دارد به راحتی، با استفاده از دستگاه ‌های مخصوص فرم می‌گیرد. از دلایلی که به این ورق فرم می‌دهند زیبایی بیشتر است. البته هر کدام از این فرمینگ‌های ورق کاربر خاص خودش را دارد. در ادامه به انواع فرمینگ ورق گالوانیزه اشاره می کنیم.

 • ورق گالوانیزه طرح سفال

ورق های شیروانی طرح سفال دارای چهار نوع هستند. هرکدام از این انواع ورق طرح سفال کاربرد و تاریخچه خودش را دارد.

  • پالرمو:

ورق شیروانی پالرمو

به ورق پالرمو ورق طرح سفال ژاپنی و یا سوئدی نیز گفته می‌شود.دلیل نام گذاری این ورق شباهت آن با ورق‌های شیروانی شهر پالرمو در ایتالیا است. از مزایای این ورق سبک بودن آن، نصب سریع و آسان، بارگیری راحت، مقاومت در برابر آب و هوای مرطوب و بارانی و عدم تغییر رنگ آن در برابر انواع شرایط آب و هوایی است. کاربرد ورق پالرمو بیشتر در سقف‌های شیروانی است.

عرض اصلی ورقعرض ورق بعد از فرمینگعرض ورق بعد از نصبوزن
100 سانتی متر90 سانتی متر80 سانتی متر4.2 کیلوگرم
125 سانتی متر110 سانتی متر100 سانتی متر5.3 کیلوگرم

 

 

 

  • ژنوا:

ورق ژنوا شیروانی

از مزایای این نوع ورق قیمت ارزان تر آن نسبت به بقیه‌ی انواع ورق گالوانیزه، سبک بودن و در نتیجه سبک شدن وزن سازه و ضد زلزله شدن سقف شیروانی، رنگ‌های متنوع است. ورق طرح سفال ژنوا مقاومت بسیار بالایی حتی نسبت به ورق طرح پالرمو دارد.

رنگ‌های موجود این نوع ورق :

قهوه ای سوخته با رال رنگ 8017 / قهوه ای با رال رنگ 8004 / نارنجی با رال رنگ 2004 / پرتقالی با رال رنگ 1028 / زرد با رال رنگ 1023

سبز با رال رنگ 6024 / سفید با رال رنگ 9016 / آبی با رال رنگ 5015 / قرمز با رال رنگ 3000 / صورتی با رال رنگ 4002

 بنفش با رال رنگ 4005 / کرم با رال رنگ 1015

  • پرچین:

ورق طرح سفال پرچین

علت ای نامگذاری شباهت این محصول به پرچین های حصاری خانه های قدیمی در شمال ایران است.

ورق  پرچین در 3 سایز استاندارد موجود است:

یک پله،دو پله و سه پله که ابعاد هر پله 100*45 سانتی متر است.

برای هر متر مربع پوشش سقف به سه عدد تایل نیاز دارید.

  • چینی
 • ورق گالوانیزه طرح شادولاین

ورق شیروانی طرح شادولاین خود دارای سه نوع است. زیرمجموعه‌های ورق طرح شادولاین بسیار محبوب است. قیمت ورق شیروانی طرح شادولاین نسبت یه ورق طرح سفال بسیار مناسب‌تر است پس این ورق می‌تواند گزینه‌ای بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه باشد.

ورق شیروانی سینوسی

ورق‌ سنوسی خود به دو دسته‌‌ی کرکره‌ای دندانه ریز و درشت تقسیم می‌شود. کاربرد این دو دسته تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد و فقط در ظاهر متفاوت‌اند.

  • ورق لمبه ( ورق دامپا):

ورق لمبه شیروانی

ورق لمبه در سه نوع سه نوع طولی،  برگی و قطعه ای تولید می‌شوند. این ورق مزایای بسیار زیادی دارد مانند قیمت مناسب، سبک بودن، آسان بودن نصب و در نتیجه صرفه جویی در زمان، کاهش هزینه ساخت فونداسیون به دلیل سبک بودن، تنوع رنگ بالا و … است.

ضخامتعرض قبل از فرمینگعرض بعد از فرمینگعرض مفیدوزن
0.5 میلی متر100 سانتی متر88 سانتی متر85 سانتی متر3.9 کیلوگرم
0.5 میلی متر125 سانتی متر112 سانتی متر105 سانتی متر4.9 کیلوگرم

  • ورق ذوزنقه:

ورق گالوانیزه ذوزنقه

قیمت ورق شیروانی ذوزنقه عمدتا با قیمت ورق شادولاین و کرکره یکسان است. هنگام نصب ورق ذوزنقه توجه داشته باشید که لبه‌های دو تکه با یکدیگر همپوشانی داشته باشند، در غیر این صورت آب و رطوبت به سقف شما نفوذ خواهد کرد.

محصولعرض کلعرض مفیدارتفاعفاصله گام هاضخامت
ورق ذوزنقه95 سانتی متر84 سانتی متر33 میلی متر104 میلی متر0.45 الی 0.60 میلی متر

طول ورق به دلخواه مشتری از 1 الی 15 متر است. البته پر مصرف‌ترین آن تا 6 متر می‌باشد زیرا بارگیری ورق در طول‌های بالاتر کمی مشکل است.

برای خرید و یا مشاوره رایگان درباره‌ی هرکدام از این ورق‌ها می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ابعاد ورق شیروانی گالوانیزه

ورق شیروانی گالوانیزه یکی از بهترین نوع ورق برای سقف‌های شیروانی شما به حساب می آید. یکی از عواملی که بر روی قیمت ورق گالوانیزه شیروانی موثر است ابعاد آن می‌باشد. در توضیحات هرکدام از انواع ورق‌ها ابعاد آن‌ را نیز برای شما قرار دادیم. توجه داشته باشید که عرض مفید این ورق‌ها به دلیل فرمینگ، کاهش می‌یابد. پس بهتر است برای خریداری کردن ورق‌های سقف از کارشناسان کمک بگیرید.

مزایا و معایب ورق گالوانیزه:

ورق‌های گالوانیزه رنگی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سقف خانه‌ها و پروژه‌های شما هستند. زیرا علاوه بر ظاهر زیبایی که به کار شما می‌دهند، مزایای بسیاری دارند. در ادامه مزایای این ورق‌ها را مشاهده می‌کنید:

 • طول عمر و دوام بالا:

این محصول بسته به شرایط آب و هوایی و طرز نگهداری در بهترین حالت تا 70 سال عمر می‌کند. هزینه‌ی تعمیر و نگهداری آن‌ها بسیار کم است. به دلیل مقاومت بالا و  پوششی که ورق‌های گالوانیزه دارند، به سادگی دچار خوردگی و پوسیدگی نمی‌شود. در صورت دارا بودن رنگ کوره‌ای با کیفیت بالا، رنگ آن پوسته پوسته نمی‌شود.

 • وزن سبک:

با اینکه ورق گالوانیزه شیروانی بسیار با دوام و محکم است، اما وزن این محصول بسیار کم است که باعث می‌شود حمل و نقل و نصب آن بسیار آسان شود. این موضوع حتی بر روی تایم پروژه‌ی شما نیز موثر است. زیرا ورق‌های سنگین بارگیری و نصبشان بسیار سخت و زمان‌گیر خواهد بود. البته سبکی وزن آن به معنی آسیب پذیر بودن آن نیست. این نوع ورق‌ها در برابر ضربه‌های شدید مانند بارش تگرگ بسیار پایدار هستند و دچار شکستگی نمی‌شوند.

 • عدم رشد کپک بر روی آن:

این محصول به دلیل عناصری که در خود دارد از رشد کپک و قارچ‌ها جلوگیری می‌کند.

 • مقاومت در برابر انواع شرایط آب و هوایی:

از این ورق در سقف‌های خانه‌های زیادی در شهرهای مختلف استفاده می‌کنند علت آن هم مقاومت بالای آن در برابر شرایط جوی است. برای مثال بیشتر ساختمان‌های شمال کشور، با وجود رطوبت بالا، دارای سقف‌های گالوانیزه هستند. دلیل آن هم مقاومت بالای آن است. ورق‌های گالوانیزه اجازه عبور رطوبت را به سقف شما نمی‌دهند و همچنین خود ورق در برابر آب دچار زنگ زدگی و پوسیدگی نمی‌شود. البته توجه داشته باشید که نصب ورق باید دقیق باشد زیرا در صورت وجود منافذ ریز و یا عدم همپوشانی ورق‌ها آب به سقف شما نفوذ می‌کند. پس از یک نصاب حرفه‌ای کمک بخواهید.

 • عدم ورود گرما ساختمان:

این محصول گرما را به خود جذب نمی‌کند در نتیجه گرما در ساختمان شما از سقف کمتر می‌شود و هزینه‌ی سرمایشی شما را تا حدودی کاهش می‌دهد. عملکرد آن هم به این صورت است که نور خورشید از سطح این ورق‌ها منعکس می‌شود. البته ورق‌های رنگی بهتر است.

 • قیمت مناسب:

ورق فولادی قیمت نسبتا پایین‌تری نسبت به بقیه نوع ورق دارد. در نتیجه در صورتی که می‌خواهید بودجه‌ی بسیار کمی برای سقف خود بگذارید، گزینه بسیار مناسبی است. اگر مایل هستید که ورق شیروانی ارزان تری خریداری کنید می‌توانید از نوع دست دوم آن استفاده کنید.

 • سازگار با محیط زیست:

به دلیل اینکه این ورق‌ها قابل بازیافت هستند، دوستداران محصیط زیست می‌توانند با اطمینان خاطر آن را خریداری کنند.

 • خمکاری و شکل‌پذیری آسان:

خمکاری ورق گالوانیزه

با اینکه این ورق بسیار محکم و مقاوم است اما انعطاف پذیری بالایی دارد و به راحتی می‌توان عملیات خمکاری و یا فرمینگ را روی آن انجام داد.

معایب ورق فولادی

ورق های گالوانیزه معایبی هم دارند که عبارت است از:

 • این محصول برای سقف‌هایی با درجه بیشتر از 9 درجه مناسب هستند.
 • عایق صوتی قوی نیستند و در هنگام بارش باران ممکن است صدا ها شما را اذیت کنند.
 • به دلیل لیز بودن آن ممکن است برف جمع شده روی آن ناگهانی ریزش پیدا کند.
 • نصب آن بسیار خطرناک است و باید از نصاب ماهر کمک بگیرید.

نصب ورق سقف

نصب این ورق عمدتا با پرچ انجام می‌شود. نصاب باید بسیار ماهر باشد. در هنگام از داشتن کفش و تجهیزات مخصوص اطمینان حاصل کنید. در ادامه ویدیو یکی از روش‌های نصب این محصول را مشاهده می‌کنید.

 

از بین انواع ورق‌هایی که معرفی کردیم، ورق‌های زیر جزو پر فروش‌ترین‌ها می‌باشند.

 • ورق طرح شادولاین
 • ورق ذوزنقه
 • ورق سینوسی
 • ورق ژنوا
 • ورق دامپا

برای خرید و مشاوره رایگان در مورد هرکدام از انواع ورق‌ها می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نکات مهم هنگام خریداری و نصب ورق‌های سقف

 • اطمینان حاصل کنید که ورق مورد نظر شما مناسب شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر باشد.
 • از کیفیت ورق مطمئن شوید، لزوما قیمت بالاتر نشانه‌ی کیفیت نیست.
 • از رنگ بکار رفته شده روی ورق اطمینان حاصل کنید زیرا در گذر زمان دچار پوسیدگی و ظاهر بد برای ساختمان شما می‌شود.
 • از مصالح با کیفیت هنگام نصب، مانند چسب، استفاده کنید.
 • مهم‌‌ترین نکته کمک گرفتن از نصاب ماهر است، زیرا در غیر اینصورت آسیب‌های زیاد را متحمل خواهید شد.

کارخانه‌های تولیدکننده ورق‌های شیروانی

معروف‌ترین کارخانه‌ی تولید کننده این محصول، کارخانه‌ی فولاد مبارکه اصفهان است که ورق‌های بسیار با کیفیتی تولید می‌کنند. البته امکان دارد که خرده فروشی نداشته باشند.

برای خرید انواع ورق شیروانی با کیفیت بالا و قیمت مناسب می‌توانید با ما تماس بگیرید.

گروه صنعتی آهن پارس دارای دستگاه‌های فرمینگ حرفه‌ای است که می‌تواند سفارش شما را با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت تولید کند.

دیگر خدمات گروه صنعتی آهن پارس

/طراحی،مشاوره،تولید و اجرای انواع سقف های شیروانی
/خدمات برش،خمکاری و فرمینگ انواع ورق فلزی
/تهیه و توزیع انواع ورقهای فلزی (سیاه،روغنی، آج‌دار ،گالوانیزه،رنگی و پانچ)
/توزیع کننده انواع عایق پشم شیشه،پشم سنگ، توری مرغی ، پیچ سر مته ای و ملزومات شیروانی
/تولید فلاشینگ های نما،بام،پنجره و…
/تهیه و توزیع کننده انواع آهن آلات(قوطی و پروفیل،نبشی و سپری،میلگرد و تیرآهن)

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های  02166142336-02166142335-02166142334 تماس حاصل فرمایید .

هدف ما، سقف رضایت شما

t.me/ahanpars

5/5 - (1 امتیاز)