گروه صنعتی آهن پارس

کوتینگ چیست ؟

کوتینگ به (Coatting ) میزان پوشش روی در دو سطح ورق و واحد آن gr/m2 میباشد.

کوتینگ های موجود : 100 – 120 – 180 – 220 – 275

ورق های چینی معمولاً کتینگ ۱۰۰ الی ۱۲۰ و ورق های کره ای ژاپنی و هندی و غیره تا کوتینگ ۱۸۰را دارا هستند.

ورق گالوانیزه

 

 

کویل کوتینگ چیست؟

کویل کوتینگ (Coil Coating) یک فرآیند پیوسته و کاملاً خودکار برای پوشش دادن و رنگ آمیزی فلزات پیش از استفاده است. در این روش، طی یک فرآیند بهم پیوسته، ابتدا هر دو سطح بالا و پایین ورق تمیز می‌شود، عملیات شیمیایی بر آن انجام می‌شود، پرایمر کاری می‌شود، در کوره پخته می‌شود، پوشش ورنگ رویه آن زده می‌شود سپس دوباره در کوره قرار می‌گیرد و سرانجام ورق رنگ شده رول شده و بسته بندی می‌شود.

سطوحی که به این روش ایجاد میشود بسیار زیبا و بادوام بوده، و نسبت به سایر روش های پوشش دهی فلزات کم هزینه تر است. این روشن کاربردهای گسترده و نوین داشته و زیانی برای محیط زیست ندارد.

در تولید کویل کوتینگ روش‌ها و فرآیندهای نوینی بکار رفته است که باعث ایجاد مسیر تولید یکنواخت و با ثبات شده است. فویل های ساخته شده به این روش در صنایع بسیاری بکار می‌رود و کاربردهای متنوعی داردکه از آن میتوان به سقف ساختمان، آبکاری فلزات، پانل‌های کامپوزیتی یا ساندویج پنل، در و پنجره سازی، ابزارها و لوازم ورزشی اشاره کرد.

فرآیند کویل کوتینگ

در این روش ابتدا رول‌های فلزی بر روی دیکویلر قرار می‌گیرند که در آنجا رول‌ها باز می‌شوند و سطح فلز از نظر عیب و نقص مورد بازرسی قرار می‌گیرد. سپس ورق تمیز شده و مورد عملیات شیمیایی قرار می گیرد و برای رنگ آمیزی آماده می‌شود. این مراحل برای ایجاد مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی در ورق بکار میرود. بسته به نوع فلز مورد استفاده عملیات شیمیایی نیز متفاوت خواهد بود.

بعد از خشک شدن، ورق وارد قسمت پوشش دهی می شود تا روی هر دو طرف آن پرایمر زده شود. سپس ورق رنگ شده وارد کوره می-‌ود که در آنجا پوشش دهی در حرارت بالا به مدت 15 تا 30 ثانیه اجرا می‌شود. و در نهایت ورق از کوره خارج شده و توسط هوا و آب سرد می‌شود.

خط تولید کویل کوتینگ

معمولاً یک خط تولید رنگ فلزات به روش کویل کوتینگ از مراحل ذکر شده زیر تشکیل می‌شود:

باز کردن رول فلز
تمیز کردن ورق
برس کاری (زدودن چربی و …)
عملیات شیمیایی
خشک کردن ورق
پرایمر زدن به دو طرف
عملیات حرارتی (پخت در کوره اغلب بین 15 تا 60 ثانیه)
سرد کردن ورق
زدن رنگ رویه
عملیات حرارتی دوم
سرد کردن تا دمای اتاق
رول کردن دوباره ورق

 
هدف ما سقف رضایت شما

برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های  : 02166142336-02166142335-02166142334 تماس حاصل فرمایید .

t.me/ahanpars

Rate this post