?با توجه به وضعیت فعلی بازارمسکن در ایران، خرید خانه مناسب‌تر است یا اجاره خانه؟?
??یکی ازمهمترین نیازهای هر شهروندی تامین ملک و سرپناه برای خود می باشد. شاید شما هم از افرادی باشید که به دنبال خرید یا اجاره خانه هستید و با توجه به وضع فعلی بازار ملک در ایران، نمیتوانید تصمیم مناسبی را اتخاذ کنید.?

✅تناسب نرخ تورم با اجاره بها:
67 درصد مردم ایران مالک و تنها 33 درصد آنها مستاجرند. از این 33 درصد، طیف قابل توجهی از آنها زوج های جوان بوده که به دنبال آغاز زندگی مشترک هستند. بنابراین مسئله اجاره مسکن از موارد مهم کشور ما محسوب میشود زیرا آینده جوانان کشور ما را رقم خواهد زد.  طبق گزارش بانک مرکزی، نرخ تورم دی ماه 1395 نسبت به سال گذشته حدود 9 درصد و از طرفی دیگر افزایش نرخ اجاره بها حدود 10 درصد اعلام شده است. با توجه به این 2 عدد میتوان گفت که بازار اجاره خانه دچار رکود نشده و گام به گام با نرخ تورم در حال پیشروی است. بنابراین کسانی که به دنبال رهن یا اجاره خانه هستند، از وضعیت فعلی بازار مسکن منتفع یا متضرر نخواهند شد و مانند سالهای گذشته میتوانند بدون ریسک پای میز قرارداد بروند.

✅تناسب نرخ تورم با قیمت خانه
حال به قیمت ملک و خرید خانه میپردازیم. وقتی از مشاورین املاک و سازندگان آپارتمان در خصوص پروژه های فعلی شان سوال میکنیم، اکثرا یا از این شغل بیرون آمده اند یا فعلا از فعالیت دست کشیده اند. این رقم با توجه به آمارهای دریافتی 60 درصد سازندگان را شامل میشود و این یعنی بیش از نیمی از سازندگان ملک، در شرایط فعلی جرات پذیرش ریسک ساخت و ساز را ندارند. رئیس صنف مشاورین املاک کشور نیز در آماری که چندی قبل به رسانه ها ارائه داد، از سیر نزولی 50 درصدی معاملات مسکن در سال 95 خبر داده بود. وقتی به آمارهای این چنینی نگاه می اندازیم، دقیقا متوجه میشویم که رکود مسکن، در خرید و فروش ملک نفوذ پیدا کرده نه در رهن و اجاره.
?همانطور که در بالا هم ذکر کردیم، نرخ تورم دی ماه حدود 9 درصد اعلام شده است، این در حالیست که افزایش قیمت ملک در سال 95 تنها 3.3 درصد بوده است!!?
?از دیدگاه اقتصادی اگر بخواهیم به این ماجرا نگاه کنیم، در کوتاه مدت موقعیت بسیار مناسبی برای خرید خانه فراهم آمده است، اما در بلند مدت باید شاهد افزایش ناگهانی قیمت ملک باشیم. دلیل این امر، عدم تمایل سازندگان به ساخت و ساز است که منجر به کاهش عرضه خواهد شد و با کاهش عرضه، در مدت زمان کوتاهی شاهد افزایش ناگهانی قیمت ملک خواهیم بود.??
با یک محاسبه ساده میتوان به راحتی دریافت که قیمت ملک نسبت به تورم در سال 95 کاهش یافته ?و موقعیت فعلی، بهترین شرایط را برای خرید خانه شخصی (نه سرمایه گذاری) فراهم آورده است. ??بنابراین افرادی که قصد خرید خانه برای مصارف شخصی را دارند، بهتر است با مشاورین املاک معتبر مشورت کرده و برای خرید خانه اقدام نمایند.
از دیدگاه اقتصادی اگر بخواهیم به این ماجرا نگاه کنیم، در کوتاه مدت موقعیت بسیار مناسبی برای خرید خانه فراهم آمده است، اما در بلند مدت باید شاهد افزایش ناگهانی قیمت ملک باشیم. دلیل این امر، عدم تمایل سازندگان به ساخت و ساز است که منجر به کاهش عرضه خواهد شد و با کاهش عرضه، در مدت زمان کوتاهی شاهد افزایش ناگهانی قیمت ملک خواهیم بود.

???با یک محاسبه ساده میتوان به راحتی دریافت که قیمت ملک نسبت به تورم در سال 95 #کاهش یافته و موقعیت #فعلی، #بهترین شرایط را برای? #خرید خانه #شخصی (نه سرمایه گذاری)? فراهم آورده است. بنابراین افرادی که قصد خرید خانه برای مصارف شخصی را دارند، بهتر است با مشاورین املاک معتبر مشورت کرده و برای خرید خانه اقدام نمایند.? (آهن پارس)
? با بهترین ها کار کنید.??   برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های  02166323480-02166328641-02166302981 تماس حاصل فرمایید .
??https://telegram.me/ahanpars

3/5 - (2 امتیاز)